Как да се грижим за побеляващата коса?

Началото на процеса на побеляване на косата зависи от генетичната предразположеност, но може да бъде ускорено от стрес и заболявания, например хроничен дефицит на витамин В12 или проблеми с щитовидната жлеза. Побеляването на косата след 30-годишна възраст се счита за естествено, но ако белите косми се появят в косата по-рано, те са симптом на преждевременно побеляване на косата. Независимо от това кога и защо започваме да забелязваме побеляване, външният вид на косата може да се подобри по много начини. Как да се погрижим за побелялата коса и кога да започнем подходяща терапия?

Побеляване на косата – свойства

Побеляващата коса има различна структура от останалите типове коса: често е по-суха, понякога по-гъста или по-тънка, отколкото третираната коса с пигмент или дори, за разлика от последното, започва да се навива.

Побеляване на косата – кога да започнем терапия?

Докато побелялата коса е 10-15% от цялата област на косата, няма нужда да променяте навиците си. Грижата за побелялата коса става необходима, когато областта на побелялата коса надвишава 60-70%; тогава трябва да се променят методите на грижа. Ако побелялата коса е плътна и суха, трябва да използвате хидратиращи съставки с омекотяващи свойства. От време на време си струва да използвате шампоан или балсам, за да предотвратите пожълтяване на косата, което ще Ви позволи да избегнете несимпатичните, сини отблясъци върху косата. Избирайте продукти за Вашия тип коса и я измивайте с шампоан за побеляла коса веднъж месечно.

Как да се грижим за побелялата коса?

  • Промяна в стила на прическата
    Ако имате повече от 30% побеляла коса и не искате да я боядисате, помислете за промяна на прическата си. В този случай дългата коса вероятно няма да изглежда впечатляващо, така че си направете прическа стил „bob“ или „pixie“.
  • Подсилете обема
    С възрастта косата ни става по-тънка и опада, така че си струва да добавите обем. За целта масажирайте скалпа преди всяко измиване. Благодарение на това ще подобрите кръвообращението и ще повдигнете косата в корените.
    Шампоаните 2 в 1 имат склонност да утежняват фината коса, затова следва да се избягват. Вместо това си струва да опитате леки маски и мусове. Ефектът на повдигане на косата ще бъде осигурен и ако я измиете със смес от шампоан и бяла глина. Изплакването с бира също ще подсили обема на косата. За да приготвите сместа, просто смесете лека бира с вода (съотношение 1:1) и изсипете върху косата.
  • Върнете си няколко години
    Косата побелява, тъй като е загубила пигмента, който преди е придавал цвят. Поради това тя вече е матова, твърда и склонна към увреждане. За да укрепите косата и да я направите по-гъвкава, струва си да използвате домашна маска за лице поне веднъж седмично. За да я приготвите, просто смесете кокосово масло (2 супени лъжици), масло от розмарин (5 капки) и яйчен жълтък, след което нанесете сместа върху косата си и увийте главата си с фолио и затоплена кърпа. Маската трябва да се отмие след 30 минути.
  • Овлажнете я добре
    Побелялата коса губи влагата по-бързо, чуплива е и опада. За да предотвратите това, трябва да я регенерирате. Най-добрият метод за регенерация е нанасянето на масла, благодарение на което косата възвръща блясъка си и става по-еластична. Овлажняващите свойства се проявяват особено от масло от жожоба, арганово масло и масло от амла (индийско цариградско грозде). Нанасянето на масла върху косата трябва да се извършва 2-3 часа преди измиване на главата или ден преди това. За да направите тази процедура, нанесете малко количество масло върху края на пръстите си и ги прокарайте през (суха или леко влажна) коса от корените до краищата.
  • Възстановете цвета
    Не е задължително да боядисваме побелялата коса, и за да го докажем, ние Ви предложихме най-подходящите прически. От друга страна, не всички жени изглеждат добре и се чувстват комфортно с побеляла коса. Ако видите или усетите, че белите косми Ви карат да изглеждате по-възрастни, просто ги боядисайте. Трябва да имате предвид, че побелялата коса не понася бои, така че си струва да се насочите към добър фризьор, особено за първи път; той/тя ще избере цвета на боята, за да съответства на тена Ви, и ще се погрижи за дълбоката хидратация на косата.

Освен това си струва да използвате протеинови добавки при всяко измиване. Тези продукти овлажняват косата, омекотяват и придават блясък. Козметиката, съдържаща масло от шеа, е от особено значение. Тези шампоани ще Ви помогнат да получите естествен цвят на косата. Такъв продукт не само премахва жълтите тонове, но и добавя хладен нюанс към косата Ви.

Ако възнамерявате да боядисвате косата си, избягвайте полутрайните боядисващи шампоани. Побелялата коса може да бъде покрита само със силна боя. Също така, не забравяйте, че следва да избирате бои, които са по-тъмни от естествената коса с максимум два тона. Ако обаче планирате да сложите край на боядисването на косата, просто нанесете лек цвят през корените и използвайте продукт с един тон по-светъл от този на останалата част от косата.

Освен това подстригвайте краищата не по-рядко от всеки 6 седмици. При побелялата коса сухите краища са много по-видими.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *