Как да се грижите за къдравата коса? Ефективни козметични продукти, най-добри прически, стилизиране

Грижата за къдрава коса може да ни замае. Вълните, къдриците и чупливата коса не винаги ни позволяват да я разплетем безболезнено, да я разрешим гладко или да оформим безупречна прическа. Какво трябва да се направи в такива ситуации? Ако имате проблеми със стилизирането на къдрава коса, продължете да четете тази статия, за да разберете кои продукти, прически и трикове могат да Ви бъдат полезни.

Къдравата коса. Познавате ли я добре?

Косата е изградена от 85% кератин, 10-15% вода, както и минерали, пигменти и липиди. От огромно значение са серните аминокиселини, които свързват кератиновите влакна. Всеки косъм е покрит с кутикули, които, в случая на вълниста, къдрава и чуплива коса, са още по-издигнати. Всъщност, това е най-важната характеристика на къдравата коса – висока порьозност. Косата с висока порьозност има матови и сухи кичури с тенденция към накъдряне и наелектризиране. Интересното е, че има няколко типа къдрава коса. Има вълнообразна, къдрава и т.нар. чуплива коса. Всеки от тези типове включва други подтипове, които се характеризират с различна текстура и ниво на извитост.

Ето това не се харесва на къдравата Ви коса

Има някои средства, които няма да подействат върху къдравата коса. Затова, ако косата Ви е къдрава, не трябва:

  • да я измивате с гореща вода, тъй като това стимулира отварянето на кутикулите и кичурите стават матирани;
  • да я разплитате, когато е суха, защото това стимулира наелектризиране и накъдряне;
  • да използвате гребен с фини зъбчета, защото това може да доведе до начупване и накъсване на косата;
  • да изсушавате енергично косата си с кърпа;
  • да използвате сешоари за коса и преси, които допринасят за дехидратиране на косата;
  • да излагате косата си на интензивни процедури за стилизиране;
  • да нанасяте козметика, съдържаща алкохол и други детергенти, които дехидратират косата и скалпа.

Най-добрите козметични съставки за къдрава коса

Когато купувате козметични продукти за къдрава коса, гледайте за три типа съставки, чието действие е да овлажняват и подхранват кичурите. Те са:

  1. Овлажнители – овлажняващи вещества, които „заключват“ водата и подхранват косата. Овлажнителите са: хиалуронова киселина, глицерин, сок от алое, мед, уреа и пантенол.
  2. Омекотители – създават защитен слой, който възстановява естествената липидна бариера и възпрепятства дехидратацията. Тази група вещества включва: ленено масло, арганово масло, зехтин, масло от шеа, масло от жожоба, силикони, парафин.
  3. Протеини – регенерират увредената коса. Можете да ги намерите в: яйца, йогурт и кефир. Хидролизирани протеини са: коприна, кератин, пчелно млечице, колаген и L-цистеин.

Имайте предвид, че силиконите, които принадлежат към групата на емолиентите, изобщо не се грижат за къдравата коса. Истина е, че я даряват със спретнат вид и естествен блясък, защото образуват непорест слой върху всеки косъм. Предимството на това е, че градското замърсяване не може да проникне в косата, за да я увреди. От друга страна, силиконите пречат на проникването на подхранващи вещества. Какво следва да се направи? Не използвайте силикони, които не са водоразтворими и могат да се изплакнат само със шампоан, който съдържа SLS.

Как да измиете и изсушите къдравата коса?

Къдравата коса трябва да се мие внимателно с помощта на подходящ шампоан. Важно е да се използва хладка вода за последното изплакване, за да се помогне на кутикулите да се затворят. Кичурите трябва да се изсушат с кърпа чрез деликатни движения. Въздържайте се от разтъркване на скалпа или косата. След това нанесете балсам и разрешете косата с помощта на гребен с широки зъбчета. Ако не можете да оставите косата да изсъхне на въздух, използвайте сешоар с йонна технология и го настройте на хладен въздушен поток.

Козметика за къдрава коса

Шампоанът за къдрава коса трябва деликатно да почиства косата и да има лека формула, без да я утежнява. Такава козметика предпазва от накъдряне и наелектризиране. Също така, контролира накъдрянето и възстановява естествената еластичност на вълнообразните и чупливи кичури. Този продукт трябва да съдържа: екстракт от бамбук, протеини и растителни масла.

Балсамът за къдрава коса трябва да съдържа омекотители, които гарантират на липидната бариера подсилващи и изглаждащи свойства. Освен това, да предпазва от дехидратация, влошаване на състоянието и прекомерно опадане на косата. Също така, балсамът за къдрава коса следва да дарява на косата блясък, да подобрява състоянието й и да подсилва устойчивостта на кичурите към външните фактори на околната среда. Подобни свойства се наблюдават при естествените масла. Популярна и ефективна е процедурата с масла за коса, която изисква използването на растителни масла. Ако искате да подложите на процедура с масла къдравата си коса, трябва да използвате: сладко бадемово масло, кокосово масло, зехтин.

Как да утежните къдравата коса?

Има много начини за утежняване на къдрава коса. Благодарение на това, кичурите ще придобият модерен и спретнат вид. Начинът, по който изглежда къдравата коса след подстригване зависи от: естествената Ви прическа, дебелината и вида на къдриците. Ето защо най-доброто и най-безопасното решение е посещението на професионален и опитен стилист. Фризьорът ще Ви даде съвети за това колко дълга трябва да бъде косата Ви, за да е подходяща за формата на лицето Ви. Също така, ще Ви даде съвети за това как да се грижите за къдравата коса и каква козметика да използвате.

Стилизиране на къдравата коса

Това не е лесна задача. Къдравата коса е доста трудна за опитомяване, но, за щастие, може да се „управлява“ с помощта на съответните козметика и аксесоари. Затова можете да опитате с мусове и кремове с лека формула. Разнесете продукта върху косата си с помощта на широк гребен. Доста полезен стилизиращ къдравата коса инструмент е сешоарът с дифузер. Но ако усещате, че не успявате да стилизирате косата си по професионален начин, нека сама придаде форма на себе си.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *